• BIST 104.123
 • Altın 145,814
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 21 °C

Adet düzensizliği nedenleri- ne yapılmalı önemleri

Adet düzensizliği nedenleri- ne yapılmalı önemleri
Adet düzensizliği en çok genç kızlarda sorun haline gelmiştir. Adet düzenini takip etmek için son görülen âdetin ilk başladığı gün ve ardından gelen âdetin ilk günü arasındaki gün hesaplanır. Üreme çağına ulaşmış bir kadının yumurtalıkları her ay düzenli

Adet düzensizliği en çok genç kızlarda sorun haline gelmiştir. Adet düzenini takip etmek için son görülen âdetin ilk başladığı gün ve ardından gelen âdetin ilk günü arasındaki gün hesaplanır. Üreme çağına ulaşmış bir kadının yumurtalıkları her ay düzenli olarak bir yumurta üretmektedir. Gebe kalmayı bekleyen kadın şayet o ay gebe kalamamış ise gebelik için hazırlık yapan rahim iç tabakası adet kanaması ile beraber dışarı atılır. Dışarı atılan tabaka ile oluşan kanama yaklaşık olarak 3 – 5 gün arasında devam eder. Üreme çağındaki bir kadın şayet 21 günden daha erken ve 40 günden daha geç adet görüyorsa bu durum karşısında düzensiz adet kanamalarından bahsedilebilir.

Sık Adet Görme

Sık adet gören kişilerde hormonal bozukluklar olabilir. Jinekolog tarafından muayene edilmeliyiz. Adet aralarının eşit olmaması düzensiz olması. Gecikmeler: Aktif cinsel yaşamı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet gecikmelerinin en muhtemel nedeni gebeliktir. İkinci muhtemel neden de herhangi bir şekilde o siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmaması ve bu nedenle "dökülmenin" gecikmesidir. Düzenli adet gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni ise stres, mevsimsel değişiklikler, mekân değişiklikleri olabilir. Adet gecikmesinin diğer önemli nedenleri arasında aylık ya da üç aylık korunma iğneleri ya da kola uygulanan hormon çubuklarının içinde bulunan hormonların yan etkileri sayılabilir. Ara kanamalar: Doğurganlık döneminde sık görülen diğer bir adet düzensizliğidir.

Seyrek Adet Görme

Üreme çağında adet kanaması gecikmelerine sık rastlanır. Aktif cinsel yaşamı olan ve etkin bir korunma yöntemi kullanmayan kadında görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. İkinci muhtemel neden de herhangi bir şekilde o döngüde yumurtlama olmaması ve bu nedenle "rahim iç tabakasının kanamayla dökülmesinin" gecikmesidir. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekân değişiklikleri olabilir. Bir kadında senede bir defa adet kanaması gecikmesi olması ileri inceleme gerektiren bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir defadan daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama görülemiyorsa gerekli incelemeler yapılarak durumun açıklığa kavuşturulması ve tedavi edilmesi kadının genel sağlığı açısından çok önemlidir.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesinin, üreme çağındaki bir kadında ilk muhtemel sebebi gebeliktir. Normal olarak adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda, gebelik testi yapılmalıdır. Gebe değilse, diğer faktörlerin araştırmasına gidilir. Adet arasında, en sık görülen sebep, yumurtanın geliştiği folikülün çatlamamasıdır. Aslında kadınların birçoğunda yılda bir defa siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşanmakta, ama pek çok defa bir kaç günlük gecikmeye sebep olduğu için fark edilmemektedir. Rahim içi yapılan operasyonlar ve özellikle kürtaj, rahim içi dokuyu zedeleyelerek adet gecikmesine sebep olabilir. Kadınların egzersiz ve spor konusunda aşırı çalışmaları da sebep olabilir. Ağır yapılan egzersizler adet gecikmesine sebep olabilir. Sporcu bayanlar ve balerinlerde rastlanmaktadır.

Adet Kanamasının Az Olması

Kanama miktarının az olması, günlük 1-2 pedi geçmeyen veya 2 günden daha kısa süren kanamaların olması hipermenore olarak adlandırılır. Hipermenorenin menopoz dönemine yakın kadınlarda gözükmesi normal kabul edilmelidir. Eğer genç hastada kanama miktarı çok azsa ve bu gebeliğe engel bir durum teşkil ediyorsa, rahim içerisinde her âdet döneminde atılan katmanın değerlendirilmesi ve hastanın hormonal olarak incelenmesi gerekir. Her âdet döneminde rahim içerisinde yer alan ve dölyatağı olarak bilinen, iki âdet dönemi arasında mevcut hormonlarla kalınlaşan tabaka atılır. Bu tabakanın çok ince olması durumunda da kanama miktarı çok az olur. Unutulmaması gereken bir konu da bu kanamanın dışarı atılımına engel olabilecek herhangi bir patolojinin olup olmadığıdır. Sonuç olarak hasta hem hormonal hem yapısal olarak değerlendirilmeli ve problemin kaynağı bulunmalıdır.

Adet Kanamasının Fazla ve Uzun Sürmesi

Günümüzde hemen her kadın hayatının bir döneminde aşırı vajinal kanama yaşayabilir. Hatta bazı kadınların tüm adet kanaması sürekli uzun sürer. Normal âdetin 5 güne kadar normal olduğunu varsayarsak 10 gün süren adet normal sayılamaz. Adet kanamasının uzun sürmesinin ya da yoğun olmasının birçok nedeni vardır. Bilinmeyen nedenlerle de bu sorun olabilir. Ancak hormonal dengesizlik, miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri, rahim içi alet (spiral), rahim, yumurtalık ve rahim ağzı kanseri, kullanılan bazı ilaçlar adet kanamasının uzun sürmesine neden olabilir. Bu durumda Jinekolog gerekli tetkik ve tedaviyi uygulayacaktır. Adet kanamanız olduğu günler istirahat edin ve ağır işler yapmayın. Ped veya tamponlarınızı sayın, doktorunuz sorabilir.

Düzensiz Adet Görmenin Zararları

Kanama miktarını ayarlayan en önemli unsurlardan biri rahim kaslarının kasılma etkinliğidir. Ayrıca adet siklusunun ortasında gerçekleşen yumurtlamayla üretilen progestoron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın belli seviyede kalmasını sağlamaktadır. Bu mekanizmalardan birinde oluşan bozulma kanamanın normalden fazla olmasına ve uzun sürmesine neden olur.

Rahim kaslarının anormal kalınlaşmasıyla meydana gelen miyomların varlığında veya rahim duvarında kalınlaşma oluştuğunda kasların kasılma fonksiyonu olumsuz etkilendiği için sıklıkla kanama süresi uzar ve miktarda artar. Üreme çağındaki cinsel aktif kadınlarda adette gecikmenin ardından başlayan yoğun kanamada planlanmayan bir gebeliğin düşükle sonlanıyor olması olasılığı da akla gelmelidir. Düzensiz adet aşırı stres ve sinire sebep olur.

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller Mi?

Adet düzensizliği hamileliği etkileyen ciddi bir faktör değildir. İlk önce adet düzensizliğine sebep olan faktörler tespit edilmelidir. Fakat yumurtalıklar da sorun varsa hamilelik durumuna engel olur. Mevsim değişikliği, idrar yolu enfeksiyonu, stres gibi etkenler adet kanamalarını geciktirebilir. Hemen panik olmaya gerek yoktur. Her adet düzensizliği hamileliği etkilemez. Adet düzensizliği tedavi edildiği zaman hamilelik ihtimali artacaktır. Bu nedenle hormonal bozukluk gibi şikâyetleriniz varsa bu bozukluk neden kaynaklanıyor diye araştırmalı ve hormonal bozukluğa bağlı sorunların ortadan kalkması için tedavi olunmalıdır. Doğum kontrol hapları gibi ilaçlarla bu durum düzeltilebilir. Âdetiniz düzene bindikten sonra istediğiniz zaman sağlıklı ve kontrollü bir şekilde hamile kalabilirsiniz. Böylece hamilelik döneminiz daha sağlıklı geçer.

Bu haber toplam 8123 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Alın Germe estetiği20 Şubat 2016 Cumartesi 14:52
 • Popo Estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler20 Şubat 2016 Cumartesi 14:51
 • Liposuction Ameliyatı nedir ve nasıl yapılır20 Şubat 2016 Cumartesi 14:49
 • Kol Germe estetiği20 Şubat 2016 Cumartesi 14:47
 • Yüze İmplant nedir ve sonuçları02 Şubat 2016 Salı 14:53
 • Bayanlar dikkat! Dudak Bakımında dikkat etmeniz gerekenler02 Şubat 2016 Salı 14:51
 • Kaş Kaldırma estetiği nasıl yapılır02 Şubat 2016 Salı 14:49
 • Göğüs Estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler02 Şubat 2016 Salı 14:46
 • Karın Germe Ameliyatı nedir nasıl yapılır02 Şubat 2016 Salı 14:45
 • Bu köfteye dikkat!28 Ocak 2016 Perşembe 14:33
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Ateşi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.